Okulda YaşamYEMEKHANE

     Okul çağında, yeterli ve dengeli beslenme, yalnızca fizyolojik gereksinimin giderilmesi değil aynı zamanda psikolojik ve sosyolojik gereksinimlerin de giderilmesinde önemli yer tutar. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme kadar sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek de önemlidir.     

         Mönülerimiz yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmek, değişik tatları denemek ve doğru beslenme alışkanlığını kazandırmak amacıyla hazırlanmaktadır. Mönülerde 5 ana besin grubuna yer verilmiştir. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum ve D vitamininden zengindir ve kemik gelişimi, sinir sistemi ve kas çalışması için gereklidir. Et-yumurta ve kurubaklagiller protein ve demirden zengindir, kan yapımı, zeka gelişimi, büyüme ve gelişme için gereklidir. Sebze ve meyveler, posa ve vitamin kaynağıdır.  Kalsiyum, demir gibi minerallerin emilimine yardımcı olur. Tahıl gurubu, karbonhidrat ve B vitaminlerinden zengin olup yağ ve şeker gurubuyla birlikte vücudun temel enerji ihtiyacını karşılamaktadır.

      Ana öğünde etli ana yemeğin yanında genellikle çocuklar tarafından reddedilen ve zorlukla tüketilen çiğ ya da pişmiş sebzelerin farklı şekillerde hazırlanmasına özen gösterilmektedir. (karnabahar, pırasa gibi zy. sebze yemekleri, yoğurtu ve havuç gibi salatalar, brokoli, taze fasulye, kabak, kırmızı biber gibi vitamin yönünden zengin sebzeler). Yağ kaynağı olarak  besin değeri yüksek, doğal ve minerallerden zengin olan ceviz, fındık, tahin gibi besinler; şeker kaynağı olarak pekmez, bal ve reçel gibi besinlere yer verilmektedir. Bu besinler ara öğünlerde mini kahvaltı şeklinde, çörek, kek gibi yiyeceklerin içinde ya da sütlü tatlı olarak kullanılmaktadır. Mönülerde taze sebze ve meyve kullanımına dikkat edilmekte, yemeklerin az yağlı, az tuzlu ve az baharatlı pişirilmesine özen gösterilmektedir.  taze sebze ve ayranla dengelenerek mönüye eklenmektedir.  

       Tüm yiyecek ve içecekler NARKOLEJİ 'nin  yemekhanesinde bulunan mutfakta günlük olarak hazırlanmaktadır. Başta hijyen olmak üzere mutfağa giren tüm ürünlerin satın alımından, hazırlanmasına, üretiminden, servise çıkışına, tüketimi ve atım aşamasına kadar olan süreç düzenli olarak tarafımızdan denetlenmektedir.

                                                                               ÖZEL NAR OKULLARI YÖNETİMİ

 


 

  (0312) 386 05 25 (pbx)      bilgi@narokullari.com